RESTAURACJA „WARSZAWA WSCHODNIA”

Hala ‘46’ to jednoprzestrzenny ceglany budynek z charakterystycznymi detalami, jeden z najbardziej dekoracyjnych obiektów na terenie. 

Jako skrajny segment grupy budynków, ma aż trzy zewnętrzne elewacje. Te szczytowe zostały zrekonstruowane zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi, natomiast wschodnia wzdłużna elewacja została zmodyfikowana. Wcześniej prawie pozbawiona okien, została w pełni otwarta, tak aby budynek doświetlić i zintegrować z terenem zewnętrznym. Nowe przeszklenia wpisane zostały w rytm istniejących pilastrów i obramowane stalowymi ramami. Zastosowano ślusarkę aluminiową cienkoszprosową, dającą zbliżony efekt do oryginalnej stalowej ślusarki, z zachowaniem współczesnych wymogów izolacyjności.

W pierwszym etapie prac, oprócz remontu elewacji i dachu, zostało wykonane jeszcze podstawowe wykończenie wnętrza: sufit z desek sosnowych i betonowa posadzka. Ceglane ściany udało się pozostawić surowe, godząc się z ich niewystarczającą izolacyjnością.

  • klientSOHO FACTORY, WARSZAWA WSCHODNIA
  • statusPROJEKT 2012 / REALIZACJA 2012
  • lokalizacjaUL. MIŃSKA 25 BUD. 46, SOHO FACTORY, WARSZAWA
  • zespółMARCIN GARBACKI, KAROLINA TUNAJEK, JOANNA BIEDNA, ZUZANNA BUJACZ, MACIEJ KOSSOWSKI, KATARZYNA PAWLIK, AGNIESZKA WIECZOREK
  • zdjęciaRAFAŁ KŁOS, PROJEKT PRAGA


Projekt aranżacji musiał spełnić wymogi kulinarnej wizji miejsca, co było kluczowe dla klienta. Dla nas z kolei nadrzędnym celem było wyeksponowanie piękna i walorów przestrzennych oryginalnej ceglanej hali. Stąd surowa, neutralna stylistyka, myślenie całościowymi perspektywami wnętrza i budowanie prostych kompozycji.

Hall wejściowy znajduje się w środkowej sekcji hali. Z uwagi na jego niewielką powierzchnią, naprzeciwko wejścia wprowadzona została monumentalna lustrzana ściana dublująca optycznie przestrzeń. Za ścianą znajduje się dwupoziomowa część zapleczowa restauracji.

Pierwszą, mniejszą salę, zlokalizowaną na prawo od wejścia, wypełnia centralnie położona otwarta kuchnia otoczona kontuarem konsumpcyjnym, wykończonym surowym deskowaniem.  W tle znajduje się pokryty lustrami bar, a nad nim zajmujący całą szerokość pomieszczenia panel tablicowy menu. Stanowi on również balustradę kryjącej się na antresoli strefy VIP.

Druga, duża sala liczy ponad 100 miejsc siedzących i również znajduje się w niej otwarta kuchnia, ukształtowana jako ‘półwysep’, stanowiący dominantę wnętrza. Oprócz tradycyjnych stolików, znajdują się w tej sali dwie 12-osobowe wyspy z własnym trzonem kuchennym, dostosowane do formuły ‘self-cooking’.

W kolejnym etapie przed wschodnią elewacja budynku zaaranżowany został drewniany taras, przepleciony zielenią, w której wykorzystano istniejące drzewa i krzewy, uzupełnione o kompozycję nowych nasadzeń. Podobnie jak w przypadku centralnego ogrodu, za projekt i realizację zieleni odpowiedzialna była pracownia krajobrazu Zielone Studio. Taras zaprojektowany został w nawiązaniu do siatki tarasów centralnego ogrodu. Od południowej strony budynku dodany został podest betonowy z ławką, utrzymany w tej samej konwencji co sąsiadujące z nim wejście do galerii Leto i Piktogram.




Więcej na temat projektów rewitalizacyjnych na terenie Soho Factory: [link]