PAWILON EMERGENCY ROOM          
EUROPEJSKI KONGRES KULTURY WE WROCŁAWIU

  • tytułEUROPEJSKI KONGRES KULTURY WROCŁAW 2011 - PAWILON EMERGENCY ROOM
  • lokalizacjaWROCŁAW
  • zespółMARCIN GARBACKI, KAROLINA TUNAJEK 
  • współpracaMACIEJ RĄBEK

‘Emergency Room’, czyli ‘ostry dyżur’ to otwarta przestrzeń ekspozycyjna udostępniana artystom, którzy komentują w niej wydarzenia społeczne i polityczne z danego dnia. 

W czasie trwania projektu, codziennie o godzinie 12.00 i 18.00 następuje zmiana ekspozycji. Pawilon powstał w ramach Europejskiego Kongresu Kultury, który odbył się we Wrocławiu w 2011 roku.

Projekt Emergency Room po raz pierwszy odbył się w galerii PS1 nowojorskiego Museum of Modern Art w 2007 roku. Twórcą formatu jest Thierry Geoffroy „Colonel”, duński artysta specjalizujący się w sztuce sformatowanej, który będzie kuratorem również polskiej edycji.

Forma pawilonu – to organiczny kształt kontrastujący z rygorystycznie ukształtowanym otoczeniem. Dynamika inspirowana jest również treścią i zbiorem idei twórcy formatu Thierrego Geoffroy.


Bryła i wnętrze pawilonu składa się z wyizolowanego, nieprzeziernego, okrągłego pomieszczenia Emergency Room otoczonego przeźroczystym, swobodnym kształtem mieszczącym Delay Museum. Wejścia ukształtowano w formie lejków wbijających się w ciało pawilonu.

Główna konstrukcja pawilonu to lekki szkielet stalowy. Dach wykonany był z płyt poliwęglanu wpuszczających rozproszone światło do wnętrza i dających możliwość obserwacji monumentalnej bryły Hali Stulecia.

Ściany zewnętrzne ukształtowane wzdłuż swobodnej linii wykonane były z półprzeźroczystych elementów z polipropylenu, nawiązują swą modułowością do projektu Wieży Tysiąca Wiader wybudowanej w tym samym miejscu na Wystawę Ziem Odzyskanych w 1948 roku.